biskupcová.

bydleli tam ujda a jandák. ujda byl bytnej, jandák nájemník. a s nima sem tam fůra dalších týpků. třeba březina tam byl pečenej vařenej, ten se vyznačoval tím, že když se vožral, tak se věčně přel a rval, a protože s tím začal až tehdy, když měl už hodně naváto, tak poměrně často dostal přes držku. též na něm bylo hezké, že si odseděl nějaký ten čásek ve vězení. asi nejkurióznější důvod, proč si tak jednou pobyl za mřížema, byla jeho vyvedená krádež televize. vytlouk jakousi výlohu, vzal televizi a pomalu se s ní vožrale šoural po hlavní třídě odtud pryč, takže pro policajty nebyl nejmenší problém ho odlapnout. prý se u soudu obhajoval tím, že kamarádi měli chuť se dívat na televizi, a tak jim ji chtěl přinýst, a cože na tom je tak nepochopitelnýho. další dobrá z postav bejval hampejz. ten se živil tím, že se v různých půjčovnách tvářil děsně seriózně, na svou občanku si půjčil věcí za pár desítek tisíc, a pak to střelil někde v bazaru dosti pod cenou. to, že mu pak chodily nějaký obsílky a upomínky, to nebral moc vážně. ovšem velmi často se stávalo, že postavy, co se sešly v biskupcový, neměly ani floka. to pak ležely, kouřily vajgly od startek a čekaly, kdo přijde. vždycky někdo přišel a bylo zas líp.

též byla moc hezká výzdoba bytu. dvě tři prázdné skříně, veliká postel se špinavejma spacákama, holá podlaha parketová a holý zdi. jediná vychytávka byl obraz, co dostal ujda od nějakýho svýho kámoše a na něm byl jakejsi oranžovej orangutan, co opejká slona nad propanbutan. jandák měl ve své komůrce plakát sinead. nějakou tu poličku a jakousi matraci.

bylo velmi veselé, když se ujda pustil do žertování. spočívalo v tom, že se zapnul budík s rádiem, jedinej funkční reprodukční přístroj v bytě, a ujda uhadoval, kdo to hraje. když hráli stouni, řikal, že jde o queeny a podobně. ono se to legrační moc nezdá, ale když to provozoval takovou třetí čtvrtou hodinu, už to prostě k smíchu začalo bejt. no prostě ujda měl za ušima. též každému říkal, jak ho miluje. smál se u toho a cenil svý bezzubý dásně. ačkoliv to byl byt velmi andrgraundovej, já si tam tvrdší drogu dal jen jednou. a bůh ví, co to bylo. na každej pád to asi nebylo nic moc, když jsem potom začal skákat po hlavě ze stolu. jakože jsem hochům ukazoval, kterak jsem v mládí byl za závodního plavce. dodnes mi to, když je náhodou takovýho březinu nebo ujdu potkám, nezapomenou připomenout, jakej jsem bejval skokan. vysloužil jsem si tehdá přezdívku oblouček. ovšem sem tam to některý týpci komolej. takovej majkl mi řiká koloušek. ale mně to neva. on majkl to má už dost vygumovaný.

ujda se ve finále oženil a ten byt střelil. ono taky už to asi nebylo ono od tý doby, co se jim tam jejich další podnájemník ježek, co byl odkudsi ze slovenska, oběsil na klice od okna.

no. šli jsme dneska kolem s nikolkou a stáníkem, a tak se mi to nějak vybavilo, jak tak před léty jsme tady trávili čas pitkami a nicneděláním. pravda, špatně nebejvalo. litovat není čeho.


ujda.

23.10.2004