Klobásy a nemoce

Janě se rozbil mobil, a tak si koupila v bazaru jiný, relativně zachovalý, by mohla telefonovati. Při podrobnějším zkoumání jeho funkcí zjistila, že v archívu SMS je nějak podezřele moc zpráv. Chtělo to je tedy smazat. Ovšem ouha, při stisknutí tlačítka "smazat vše" se mobil zaseknul. I na druhý pokus provedený mnou. Tak jsem se rozhod', že situaci vyřeším jinak, že budu mazat jednu zprávu po druhé.

Nějak jsem o to neměl moc zájem, zprávy studovat, ale byly natolik podivuhodné, že jsem se nechtě začetl.

Pod každou z nich byl podpis Anděl, někde i Jirka Anděl. Zprávy byly datovány přibližně od ledna 2004 do srpna 2005. Uloženy byly podle nějakého záhadného klíče poměrně napřeskáčku.

Jirka Anděl nejčastěji ze všeho psal svým známým o nemocnicích, kde ho léčili. Vyjmenoval jich asi pět. V jedné z nich se stal nechtěným svědkem častého skonu pacientů, takže tento špitál nazýval márnicí. Měl velkou radost, když ho pak převezli jinam.

Nemoc Jirky Anděla byla velmi pozoruhodná. Sám uvedl, že jí trpí jen 250 lidí na světě. A proto o ní asi tak rád psal komu mohl.

Vedle nemocí bylo druhým nejoblíbenějším tématem Jirky Anděla jídlo, a to konkétně uzeniny. Velmi často nabízel známým klobásy či jemné párky. Zda byl obchodníkem s tímto pochybuji, spíš se v jeho případě jednalo o labužníka, který se rád podělil o pochoutku.

Že by byl labužníkem i v oblasti muziky o Jirkovi Andělovi však říct nejde. Nabízel totiž přátelům k přepálení cédéčka Holki, Těžkej Pokondr či Orlík.

Když jsem smazal tak dvoustou zprávu, velmi plasticky mi před očima vyvstal obraz Jirky Anděla, churavého jedlíka klobás. Vidím ho před sebou, kterak na nemocničním lůžku vyťukává na mobil zprávy o tom, jakže to je s jeho bílkovinami, a pak z potřeby uchovat si o tom aspoň nějakou prchavou vzpomínku, každou zprávu poctivě ukládá.

Jen doufám, že si milý Jirka Anděl pořídil nový mobil, a jen z tohoto důvodu svůj starý, s černobílým displayem, prodal v bazaru. Varianta, že díky své nemoci zchudnul natolik, že se svého telefonu zbavil proto, aby měl dostatek prostředků na své oblíbené klobásy a jiné pamlsky, je snad méně pravděpodobná.

9.11.2005