Rozkvět a pád OBCHODNÍHO DOMU VYSOČANY

Bylo nebylo. Naproti našemu domu, tam na druhé straně ulice, stávala továrna na bůhvíco. Byla už léta zavřená. Udeřil rok 1993 a podnikavý kupec o ni projevil zájem. Měl pronikavě skvostný nápad, vybudovat na jejím místě obchodní dům. Dlouhou dobu se nedělo nic. Pak se začalo s přestavbou. Koncem roku 1999 se zdál být obchodní dům provozuschopný. A konečně léta páně 2000 se otevřely dveře na fotobuňku. Jaká krása. Zlatnictví, drogerie, dětský koutek, kavárna s jugoslávskou obsluhou, ponožky, hodinářství, točité schody okouzleného návštěvníka dotočily až do prvního patra, kde sobě mohl zakoupit vysavač, šroubovák, pěkný teflonový hrnec a spoustu dalších užitečných výrobků z kovu a plastu.
Leč okouzlených návštěvníků bylo málo. Ano, Vysočany a Libeň solventními zákazníky neoplývají, a zvláště pak v naší ulici, kde se to nehemží nikým jiným než alkoholiky, důchodci a pár mladými lidmi na podpoře. Obchodní dům byl čisťounký, usměvaví prodejci za pulty a kasami rozsévali dobrou náladu, ovšem bohužel ne dlouho.
Má přítelkyně Kateřina prodávala v přízemí CD s vážnou hudbou, po měsíci, kdy prodala dva CD- nosiče a zapsala si tři objednávky na Michala Davida, kterého jaksi na skladě neměla, její zaměstnavatel pochopil svůj podnikatelský omyl. Prázdné oddělení, co zde zbylo po vážné hudbě, nebylo dlouho jediným. Postupně i další prodejní koutky začaly mizet. První patro se uzavřelo, ono, dva lidé denně, co vyšli po točitých schodech, nebyli schopni pokrýt náklady prodejců, obzvláště když měli rádi drogu a nákup bez zaplacení.
Na sklonku roku se prodejní hala vyprázdnila, holé zdi byly před zraky zvědavců chráněny vysokou mříží. Obchodní dům ale žil dál.
V přízemí vznikla samoobsluha. Mrazící pult, čerstvé pečivo, nápoje různých barev a příchutí, velmi lákavá nabídka. Ovšem tržby mizivé. Zmizel tedy koutek s uzeninou, regály se posouvaly blíž k sobě, aby zakryly prázdný prostor. Původně jaré prodavačky vystřídala důchodkyně, která většinu pracovní doby prostála u dveří s cigárem v ruce. V lednu 2002 byl prodej potravin zastaven.
Obchodní dům osiřel. Jediné, co v něm dnes je, jsou jakési oblečky, které z výlohy straší nočního chodce. Neon "Obchodní dům Vysočany" přesto stále září celou noc a okrašluje naši ulici.

26.3.2002