Duše z plechu

Ty auta, jak jsou tak seřazený v tomhle nekonečným štrůdlu před semaforama, koukaj jim jenom blinkry, když si tak odmyslím všechno kolem, jakože zrovna jsem ve stavu, že to zvládnu, zas mě maj. Ta šňůra světýlek těhle kovovejch nestvůr vypadá jak podivnej zkrabacenej oranžovej had, co s sebou tak pravidelně nepravidelně mrská, úplně mě to vtáhlo, ten smrad z vejfuků, to jejich oddychování, ještě chvilku a jsem zase v tom, budu slyšet jejich štěkavý samomluvy. Každej tenhle plechovej netvor, co žere lidi, který jsou pak součástí jeho vnitřností, má svůj vlastní hlas, svoje vlastní neurotický potíže. Je z nich, z těch aut, z každýho bez výjimky, cejtit netrpělivost, arogance, namyšlenost nebo uraženost, a nahlas to všechno dávaj najevo.

Onehdá mě tyhle obludy pěkně proháněly, každý rozsvícení ostře červenejch brzovejch světel bylo jasný upozornění, že se něco hodně, ale hodně nepříjemnýho chystá, každý zablikání směrovky nutilo mou, těma plechovejma grázlama zdeformovanou mysl, abych se tam aspoň podíval, když ne přímo šel směrem, kterej přikážou. Všechny tvary, patvary a barvy těch jejich kapot, těch krunýřů předpotopních potvor, měly svůj tajemnej, nebo jakej význam; a předpotopních, ten výraz jsem bral doslova, mělo to svoji logiku, vždyť tyhle neřádi svět dočista zničej, rozjezděj ho, a nastane den, kdy lidi, co do nich vlezou, nepustěj už ven, prostě se stanou plechovejma rakvema nic netušícího zmotorizovanýho člověčenstva. Když jsem tak o těhle pomatenejch úvahách mluvil s ostatníma bláznama, hezky jsme se na ďábelskosti aut a těch jejich signálů a různejch útoků podprahovejch na vnímání rozjitřenýho jedince shodli.

Přijíždí tramvaj a přichází X., která se se mnou dává do řeči, to mě naštěstí z nešťastnýho zadumání a fascinace z lidmi na sebe a proti sobě vymyšlené destrukce vytrhuje. Dumat o těhle věcech je na nic. Ale auta jsou stejně zkurvenej vynález, ať si říká, kdo chce, co chce. Maj duši, hajzlové, stejně jako všecko, co tady kolem je. A ta jejich duše je dost odporná. Má smradlavou šedivě kouřovou auru z jedů.

17.9.2002