Volba prezidenta v Kvítečkově


Prolog:
V Kvítečkově třináct let po sametovém převratu, který vedl k tomu, že Pilulkin má soukromou ordinaci, Šroubek a Vroubek vlastní dílnu, Čiperka odcestoval na univerzitu do USA, Neználek je na podpoře.

Kandidáty na prezidenta jsou Sirupčík, Všeználek a Literka. Volba prezidenta probíhá v Parlamentě (Senát a Sněmovna), kde zasedá 281 nej malíčků a malenek.

Sirupčík, i když obtloustlý a sem tam malátný, je mistrem žertu:

"Víte, politik by neměl být nudný."
"Víte, já obdivuji impotenty, kteří píší učebnice erotiky..."
"Prezident je v malíčkovské džungli něco jako oleandr, okrasná rostlina. Já jsem ale masožravá rostlina s trny. "
"Piju sirup, protože je alkalický a já alkalické tekutiny potřebuji proti tvorbě ledvinových kamenů. Užívám za stejným účelem každé ráno i prášek alkalit, ale to už je méně příjemné..."
"Sirup je příjemný požitek, ať už v deset ráno nebo pozdě večer."
"Hodlám zůstat u sirupu."
"...já jsem na lži od novinářů zvyklý."
"Jsem ožrala."
"Pokud přejdu ze sirupu na sirup, není to zpanštění."

Všeználek, i když velmi vzdělaný, nepohrdne poctami a stálým obdivem u malíčků a malenek:

„Tak já myslím, že já jdu do této volby s naprosto čistým štítem, já nedělám žádné taktizování, já neodcházím kamsi na Vysočinu a nemarkýruji, že odcházím do důchodu a už mě politika nezajímá, mě prostě zajímá, já mám pocit, že mám co nabídnout, myslím, že hraji s otevřenýma rukama, s otevřenými kartami, nekupčím o žádné hlasy, děsím se toho, co se děje teď najednou kolem všech malíčků v parlamentu, mám takový pocit, že je to jako na tom tenisovém hřišti, že se rozhoduje na tom kurtu a ne v šatně a já jsem prostě celý život sportovec, který rozhoduje na tom kurtu a ne někde v kuloárech, takže já myslím, že to je takový čistý štít, který mohu nabídnout. Já jsem, myslím, docela přesně ve svém projevu, který mám pocit, že kdekdo poslouchal, kdekdo vysílal, já myslím, že ho kdekdo slyšel, tak já jsem jasně naznačil, kudy se ubírá naše země.“

Literka, i když už trošku životem otlučená, je stále rázná a nebojácná:

„Co se týče oběda, nastala pro mě s příchodem do parlamentu změna - dřívější obligátní jogurt a loupáček vystřídaly teplé obědy, které však z nedostatku času využívám k jednáním. Vytížení v Senátu ovšem pro změnu ukončilo období domácích teplých večeří. Dřív jsem vařila každý večer. V poslední době buď udělám něco rychlého, nebo navařím na den dopředu. Například dnes přijedu domů, udělám bramborák a zase odjedu pryč. Nejhorší je, že teď nemám čas ani nakoupit - Naštěstí vypomůže manžel, který je použitelný i pro některé domácí práce, zejména pro ty vyžadující zacházení s technickým zařízením - například s pračkou. Můj muž je advokát v důchodu, je to velkorysý mužský a není ješitný, čehož si velice vážím."

Happy End:

Parlamentu se dnes ani napodruhé nepodařilo zvolit nového prezidenta. Poslancům a senátorům tři kola znovu nestačila k tomu, aby vybrali prezidenta.

V posledním kole Všeználek i kandidátka Literka nezískali potřebný počet hlasů. Všeználek získal dvakrát více hlasů než Literka.

25.1.2003